Kroniki Heroes to osiem niezależnych kampanii do Heroes of Might and Magic III, które nie wymagają posiadania zainstalowanej podstawowej wersji gry. Rozdziały te zostały wydane przez firmę The 3DO Company w latach 2000-2001 i składają się one z następujących części (chronologia jest kwestią sporną, poniżej prezentowany jest wariant "umowny"):
- Wojownicy Pustkowi (Warlords of the Wasteland),
- Podbój Podziemi (Conquest of the Underworld),
- Władcy Żywiołów (Masters of the Elements),
- Drzewo Świata (The World Tree),
- Ognisty Księżyc (The Fiery Moon),
- Bunt Władców Bestii (Revolt of the Beastmasters),
- Szarża Smoków (Clash of the Dragons),
- Miecz Mrozu (The Sword of Frost).
Fabuła tychże minidodatków została w całości poświęcona losom Tarnuma - legendarnego przywódcy barbarzyńców, który był postrachem całego Antagarichu. Jego zła sława wynikała przede wszystkim z niezwykłej (samo)dyscypliny oraz braku litości dla kogokolwiek. Właśnie z tego powodu po śmierci Tarnuma Przodkowie (których można podejrzewać o bycie Starożytnymi) nie pozwolili wejść mu do raju i zaznać spokoju. W ramach zadośćuczynienia nakazali mu wykonać kilka heroicznych misji, poprzez które mógł naprawić szkody i błędy popełnione przez siebie samego w poprzednim życiu. Jesteśmy świadkami tych wszystkich wydarzeń, a poprzez rozgrywkę poszczególnych scenariuszy pomagamy Tarnumowi osiągnąć jego nowy cel. Należy również wspomnieć o tym, że każdy dodatek jest poświęcony innej frakcji, a tym samym Tarnum wciela się w różne role i klasy bohaterów.
Każda z kampanii Heroes Chronicles była wydawana na oddzielnym krążku (pamiętajmy, że każda z nich składa się zaledwie z kilku map!), co wielu fanów odbierało jako dosłowny i desperacki "skok na kasę" ze strony 3DO. Obecnie mamy na szczęście do dyspozycji bardziej opłacalne pakiety kampanii, które możemy nabyć.
W Polsce w formie oficjalnego wydania zbiorczego, światło dzienne ujrzały zaledwie cztery z powyżej wymienionych kampanii - pod postacią Heroes Chronicles: Antologia, a składają się na to:
- Wojownicy Pustkowi,
- Podbój Podziemi,
- Władcy Żywiołów,
- Szarża Smoków
Oprócz przykrego faktu, że pozostałe cztery kampanie nie zostały oficjalnie udostępnione polskim fanom w naszej ojczystej wersji językowej, to w dodatku spory niesmak wywołuje jakość wydania Antologii. Rażącym błędem ze strony wydawcy jest totalne pomieszanie opisów kampanii na tylnej stronie opakowania co daje wrażenie, że produkt został wydany na rynek (nie bójmy się użyć tego słowa) niechlujnie. Obecnie najbardziej popularnym i opłacalnym wydaniem Kronik jest wydanie oferowane przez GOG.com pod tytułem Heroes Chronicles: All Chapters, które często można nabyć w atrakcyjnej promocji. Jest ono jednak dostępne tylko i wyłącznie w języku angielskim.
Seria gier, która ukazała się przed laty pod szyldem Heroes Chronicles jest bez wątpienia pozycją obowiązkową dla każdego maniaka trzeciej części sagi. Niesamowicie wciągająca i intrygująca fabuła oraz stare, dobre i sprawdzone mechanizmy gry gwarantują dodatkowe, atrakcyjne godziny rozgrywki. Jej jedynym mankamentem, który można wypomnieć, jest brak ewentualnych nowości, jakie dodatki mogły wprowadzić do gry. Cóż - należy jednak pamiętać o tym, że Kroniki są rozszerzeniem fabularnym stricte... lecz nawet to nie powinno zrazić fanów Heroes of Might and Magic III/Starego Uniwersum do sięgnięcia po tę pozycję. Heroes Chronicles to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy tęsknią za "trójką", a mają już za sobą większość map i kampanii, które można pobrać z internetu. Dzięki Kronikom możemy poznać historię, która układa się w (prawie) logiczną całość i jest niejako fabularnym pomostem pomiędzy HoMM III a HoMM IV.
W roku 2020 pojawił się fanowski projekt: udostępnienie wszystkich kronik w polskiej wersji językowej, które działałyby pod HDmodem. Ponadto, kroniki te zostały wzbogacone o dziewiątą, fanowską kronikę oraz "ulepszone" warianty oryginalnych kampanii o zwiększonym poziomie trudności oraz większej liczbie map. Kroniki Heroes - Wszystkie rozdziały możecie pobrać z naszego działu Download w serwisie Heroes 3.
Plusy | Minusy |
|
|