Ostatnio na naszym forum

 • A wy jakie macie swoje kolekcje ze świata Might and...
  Autor: soulkings, napisano 21 kwietnia 2024 Przejdź
 • Ciekawe grafiki i rendery z Heroes
  Autor: Saruman, napisano 6 kwietnia 2024 Przejdź
 • Patch 3.3 autorstwa Hellburna - pytanie
  Autor: seenernie, napisano 20 marca 2024 Przejdź

Ostatnio dodane mapy

 • Wilcza Rapsodia
  Autor: Veracruz, dodano Zobacz
 • Wilcza Rapsodia (Sojusz)
  Autor: Veracruz, dodano Zobacz
 • Battlejuice 2 Delirium furens
  Autor: 32167, dodano Zobacz

Heroes III HD Edition

Spektakularny sukces, jaki odniosła trzecia część sagi Heroes of Might & Magic, zdaniem niektórych jest trudny do powtórzenia. W środowisku wielbicieli tej strategii określana jest ona do dnia dzisiejszego jako kultowa, niezwykła, wyjątkowa czy wręcz legendarna. Na taki efekt składało się wiele czynników: fabuła, muzyka, klimat oraz jak na ówczesne warunki piękna grafika. Chęć ulepszania i wprowadzania w życie nowszych rozwiązań urozmaicających rozgrywkę owocowało tworzeniem przez fanów różnych modyfikacji; tych bardziej oraz mniej zaawansowanych. Coraz częściej były także zauważane opinie i uwagi zwolenników trzeciej części sagi o jej oficjalnym remake'u. 9 grudnia 2014 roku wszystko stało się jasne - zapowiedziane zostało Heroes of Might & Magic III HD Edition.
W społeczności fanów serii zapowiedź reedycji legendarnej "Trójki" nie pozostała bez echa. Była ona przez wielu wyczekiwana od dłuższego czasu, a z kolei przez niektórych od samego początku krytykowana. Czym zatem tak naprawdę jest Heroes of Might & Magic III HD Edition?

Jest to po prostu odświeżona wersja dobrze znanego wszystkim Odrodzenia Erathii. Sama idea reedycji podstawowej wersji gry miała na celu uczczenie 20-lecia istnienia na rynku gier komputerowych sagi Heroes of Might & Magic oraz 15-lecia wydania trzeciej części. Producentem Heroes III HD Edition jest francuskie studio DotEmu a wydawcą nikt inny jak Ubisoft. Premiera tejże pozycji (na całym świecie) miała miejsce 29 stycznia 2015 roku.

Niestety, wraz ze stopniowym ujawnianiem planów ze strony twórców, entuzjazm fanów malał. Przede wszystkim bardzo smutną informacją był fakt, że nadchodzący lifting Heroesów będzie się opierał tylko i wyłącznie na podstawowej wersji gry, tj. Odrodzeniu Erathii. Brak dodatków Ubisoft argumentował brakiem kodu źródłowego, które mógł otrzymać od deweloperów z New World Computing (te zaginęły, a ich odtwarzanie jest nieopłacalne...). Taki stan rzeczy wywołał wśród większości sympatyków trudne do podważenia rozczarowanie. Wydawca jednak przez cały czas chwalił się, że przerobione do wersji HD zostało ponad 25 tysięcy obiektów, co zajęło twórcom ponad 30 tysięcy godzin ciężkiej pracy. Niemałą dyskusją i zgrzytem na linii fani-producenci zakończyła się także publikacja materiałów promocyjnych, które na bieżąco były prezentowane w sieci przez Ubisoft. Na pierwszy rzut oka przedstawiana na nich jakość modeli z wersji gry z 1999 roku była w widoczny sposób zaniżana. Przez wielu fanów nie zostało to odebrane jako sprawiedliwa i zachęcająca promocja Edycji HD. Sytuacja ta jednak okazała się nieporozumieniem oraz niedopatrzeniem ze strony fanów, ponieważ producenci w ten sposób prezentowali miniaturki jednostek z Mapy Przygody, a nie, jak się mogło wydawać, z pola bitwy. Istotnymi zarzutami w stosunku do nowych Heroesów była również niekonsekwencja w stylu graficznym - niektóre jednostki lub elementy po liftingu wyraźnie odstawały od reszty (miecz archanioła w menu, Nekropolis, pikinier, ork...). Przy premierze potwierdziły się także obawy fanów o polską lokalizację - rażące błędy tłumaczy zostały jednak naprawione w kolejnych łatkach. I wreszcie - duża liczba osób nawiązywała do podobnego efektu "odświeżenia" gry dzięki fanowskiemu i darmowemu HDmodowi.

Pierwszą kwestią zatem, która nasuwa się na myśl każdego wielbiciela trzeciej części, jest porównanie wersji HD Edition Ubisoftu do fanowskiego popularnego HDmoda. Najłatwiejsze przedstawienie różnic będzie możliwe dzięki przejrzystej tabeli:

HD Edition HDmod
 • pudełkowa wersja dostępna w sklepach, dość wysoka cena jak na odświeżoną grę sprzed lat,
 • zawyżone wymagania sprzętowe,
 • brak jakichkolwiek dodatków; nie współpracuje z modami (patrz niżej!),
 • nie poprawia jakichkolwiek błędów,
 • zachowuje naturalne proporcje obiektów, postaci, interfejsu, tekstu,
 • brak generatora losowych map (patrz niżej!),
 • wersja kompatybilna z urządzeniami mobilnymi,
 • obsługa platformy Steam - umożliwia bardzo łatwe i szybkie wyszukiwanie graczy do rozgrywek sieciowych bez potrzeby używania dodatkowego oprogramowania.
 • produkt darmowy oraz ogólnodostępny w internecie,
 • wymagania sprzętowe takie jak przy posiadanej wersji gry,
 • działa zgodnie z posiadanymi dodatkami (za wyjątkiem Heroes Chronicles),
 • poprawia kilka błędów oraz dodaje nowe możliwości, a ponadto nie ingeruje w mechanikę gry,
 • elementy graficzne i interfejs w wyższych rozdzielczościach są bardzo małe, co dla niektórych może być irytujące.
 • wprowadza lobby online (darmowe w wypadku połączenia z nieoficjalnym dodatkiem HotA) co znacząco ułatwia grę przez internet - nie trzeba korzystać z dodatkowego oprogramowania.

Za podobieństwa łączące wersję HD Ubisoftu i HDmoda należy więc uznać:

 • graficzne odświeżenie gry,
 • możliwość prowadzenia rozgrywki w wyższej rozdzielczości.

Jak nie trudno zauważyć, główna idea Edycji HD jest bardzo zbliżona do darmowej modyfikacji HD. W sieci można napotkać wiele recenzji, które wychwalają posunięcie Ubisoftu; inne z kolei są wobec niego bardzo krytycznie nastawione. Za jedną z głównych przesłanek (zdaniem sceptyków) ratujących "honor" Heroes III HD Edition uważa się jego pełną kompatybilność z fanowskimi mapami do oryginalnego Odrodzenia Erathii. Metacritic.com na podstawie ocen i recenzji różnych innych serwisów przyznał Heroes III HD ocenę 65/100, ale z kolei zdaniem tamtejszej społeczności tytuł ten zasługuje jedynie na 4.1/10. Popularny w Polsce serwis GryOnline.pl natomiast przyznaje wersji HD ocenę 5.4, a społeczność platformy Steam daje jej jedyne (lub aż) 57% pozytywnych głosów. Jak wyraźnie widać, zdania są bardzo podzielone co do tego, czy Heroes III HD Edition jest strzałem w dziesiątkę wobec wymagań fanów. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że głównym zarzutem wobec odświeżonej wersji Heroes jest brak dodatków. Oceniający często też przytaczają, że oryginalna wersja Heroes III Complete na GOG.com, która nie posiada zabezpieczeń DRM, jest tańsza i w przeciwieństwie do HD Edition oferuje również dodatki.

Warte podkreślenia są także wymagania sprzętowe HD Edition, które o wiele różnią się od pierwotnego wydania trzeciej części z 1999 roku (a tym samego HDmoda):

 • rekomendowane: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon 64 X2 2.8 GHz, 3 GB RAM-u, karta grafiki 512 MB GeForce 9800 GT/Radeon HD 3870 lub lepsza, Windows 7 (SP1)/8/8.1,
 • minimalne: Intel Core 2 Duo 2 GHz/AMD Athlon 64 X2 2.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8800 GT/Radeon HD 2900 lub lepsza, Windows 7 (SP1)/8/8.1.

Niestety, wiele osób takie wymagania uważa wręcz za absurdalne i należy przyznać im częściową rację - gra nie ma najmniejszych szans na uruchomienie się na starszych komputerach, gdzie z kolei oryginał z 1999 roku "śmigałby" bez problemów.


Podsumowując; Heroes of Might and Magic III HD Edition jest zapewne niemałą gratką dla fanów trzeciej części Heroes, którzy doceniają jej oficjalne wydania. Aczkolwiek, zapewne po zaopatrzeniu się w tę pozycję rozczarują się ci, którzy oczekują po niej jakiś rewolucyjnych zmian w rozgrywce. Heroes III HD Edition niestety nie oferuje tego typu rozwiązań. Jest to dosłowny i klasyczny powiew lekkiej graficznej "świeżości" włożony w kultową strategię pod okiem producentów i właśnie z tego powodu może on być odebrany przez fanów serii jako dosłowny "skok na kasę". Jednak bez względu na wszystko, na wyraźne zaakcentowanie zasługuje fakt, że Ubisoft dotrzymał słowa i zrobił to, co obiecał - reedycję HD Odrodzenia Erathii z tą samą mechaniką, którą wszyscy polubili. Dla wielu konieczność zaopatrzenia się w tę wersję gry miałaby zapewne sens, gdyby HD Edition oferowała sobą coś zdecydowanie więcej. Mimo wszystko, to wydanie może być warte polecenia przede wszystkim osobom posługującym się urządzeniami mobilnymi. Gra oferuje ten sam klimat, który gwarantuje rozrywkę na wiele godzin i długie wieczory. Należy jednak pamiętać o tym, że to nadal tylko i wyłącznie Odrodzenie Erathii.


Najczęściej Zadawane Pytania

 • HD Edition to tylko podstawowa, okrojona, wersja Heroes 3! Kiedy pojawią się dodatki?

Ubisoft poinformował, że przy przejęciu dokumentacji oraz materiałów od pracowników NWC/3DO nie otrzymał kodu źródłowego do Ostrza Armagedonu ani Cienia Śmierci. Dodatków najprawdopodobniej NIE BĘDZIE... chyba, że Ubisoft stwierdzi, że opłaca mu się odtworzyć wspomniany kod. Ale sytuacja ta graniczy z cudem.


 • W internecie od dawna dostępny jest HDmod i to za darmo! Czym się różni od wersji HD Edition?

HDmod przede wszystkim pozwala grać na wyższych rozdzielczościach, ALE grafiki z gry pozostają nienaruszone. HD Edition natomiast, oprócz wyższej rozdzielczości oferuje grafiki w większym rozmiarze, które zostały przerysowane i przeskalowane.


 • Czy na HD Edition mogę zainstalować nieoficjalne rozszerzenia Wake of Gods i Horn of the Abyss?

Nie, z trzech powodów:
1. HD Edition ma nieco inną strukturę plików niż zwykły Heroes, przez co instalacja jakichkolwiek modów do oryginalnego Heroesa jest niemożliwa.
2. Wspomniane dodatki instaluje się na Cieniu Śmierci / Edycji Complete, który jest nieobecny w Edycji HD.
3. WoG i HotA nie przeszły liftingu graficznego.


 • 15€ za samo Odrodzenie Erathii to bardzo dużo! Czy warto kupować?

To bardzo indywidualna kwestia. Wspomniana w pytaniu kwota widnieje na platformie Steam. W sklepie Ubisoftu za Edycję HD można zapłacić niewiele mniej, bo 59,90zł. Jednakże co jakiś czas sklepy internetowe sprzedają gry po cenach promocyjnych. Do tej pory, największa obniżka na Heroes III HD Edition wynosiła -75%, a więc okolice 15zł. Porównując obie te ceny oraz mając w pamięci to co oferuje gra - zadaj sobie pytanie, czy warto.


 • Czy HD Edition dodaje cokolwiek nowego?

Nie. Heroes III HD Edition to Odrodzenie Erathii w ostatecznej wersji pozostawionej przez New World Computing, opatrzonej numerkiem 1.4... tyle że z odświeżoną grafiką.


 • Gdzie się podział generator map losowych?

Generator map był częścią dodatku Ostrze Armageddonu, a przez to nie został odtworzony. Jednakże, człowiek o pseudonimie potmdehex stworzył przydatne narzędzia:
- konwerter map AB i SoD do RoE
- HDE Mod 1.11 - program, który (w przypadku posiadania zainstalowanego zwyczajnego Heroes 3) pozwala na skorzystanie z generatora map losowych, a oprócz tego wzbogaca program o kilka ciekawych i przydatnych opcji, jak np zwiększenie płynności gry.