Ostatnio na naszym forum

 • Heroes of Might & Magic 3: The Board Game
  Autor: Dagon, napisano 22 lutego 2023 Przejdź
 • Ciekawe grafiki i rendery z Heroes
  Autor: LuckyClover, napisano 15 lutego 2023 Przejdź
 • Uzupełnienie Tribute to Strategists
  Autor: Avatar, napisano 14 lutego 2023 Przejdź

Ostatnio dodane mapy

 • Total War 1.2
  Autor: Angel (original) Alan & Diana (v1.2), dodano 8 stycznia 2023 Zobacz
 • Początek Chaosu!
  Autor: Człowiek Wiatrak, dodano 5 grudnia 2022 Zobacz
 • Sjgrazdrój
  Autor: Pan Jaweł, dodano 3 listopada 2022 Zobacz

Wywiad z Gregiem Fultonem!

, autor: Włodarz Hellburn

Magiczna granica przekroczona! Nasz fanpage polubiło już ponad 10 TYSIĘCY osób. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Tak duża społeczność to prawdziwy powód do dumy! 🖤

Z tej okazji, mamy dla was coś specjalnego: obszerny wywiad z Gregiem Fultonem, głównym projektantem Heroes of Might and Magic III
📖 Zapraszamy do lektury: Wywiad z Gregiem Fultonem 2020

Przeczytacie m.in. o Forge, balansie, utraconej zawartości, źródłach inspiracji czy nadchodzącej inkarnacji Heroesów: Fanstratics!
Poznacie także lepiej samego twórcę. Greg opowiedział nam o ulubionych grach i zdradził jaki ser uważa za najsmaczniejszy 🧀

http://heroes.net.pl/uploaded/news-calendar/2020/GregoryFulton.jpg
poxihib533
Dobry wywiad. Szkoda, że nie powiedział więcej na temat Błędnego Ognika - na którym miał być poziomie i czy miał mieć jakieś zdolności poza lataniem. Osobiście nigdy nie byłem fanem pomysłu na tę jednostkę, a zwłaszcza nie pasuje mi ona do Cytadeli, więc zdziwiłem się, że powodem jej wycięcia były wyłącznie kwestie techniczne.

Co do "Strachu", to to według forum df2.ru miało to być po prostu lepsze spowolnienie, tylko że jednostki pod wpływem czaru miały się nie tylko wolniej poruszać, ale jeszcze nie móc atakować... I tak, miało to być zaklęcie ze szkoły Magii Ziemi, będące na czwartym poziomie. Balansu zero, ale ikonkę miało fajną.

"Jarmark Czasu" jest ładny i szkoda, że nie znalazł się w grze. Nawet gdyby jego funkcja miała zostać drastycznie uproszczona - np. w nieparzyste tygodnie działałby jak gorsza Faktoria Handlowa (o sile 2-3 targowisk), a w parzyste jak lepsza (7-8 targowisk).

Szkoda, że umknęło mu pytanie o niewykorzystane animacje niektórych jednostek. Dobrze by było gdyby chociaż powiedział, czy wie lub pamięta.
Uhm
Gdyby strach na poziomie eksperckim miał działanie obszarowe takie jak berserk, to i tak byłby słabszy niż berserk xD ale okazyjnie mógłby być przydatny w walce, gdyby zależało nam nie tylko na spowolnieniu jednostek albo nie wystarczałoby nam oślepienie jednej. No i wydaje mi się, że miał to być czar piątego poziomu, bo w RoE 1.0 był do dostania tylko w piramidzie, co prawda zbugowany.

Jarmark czasu mógł być zaimplementowany na 100 innych sposobów i trochę szkoda, że go tak porzucili. Jak choćby sprzedaż niepotrzebnych artefaktów za surowce jak u handlarza staroci w HoTA.

Chyba wszystkie jednostki z dodatkowymi animacjami rzucania czarów mają umiejętności specjalne:enty -związanie, ifryty - tarczę ognia, jednorożce - aurę antymagiczną, minotaury - wysokie morale. Może pierwotnie miały je rzucać na inne jednostki? Albo planowano, że nie będą miały działania stałego, tylko 20-30% szansy że potwór je rzuci? Kapłan z kolei na jednej z grafik promocyjnych RoE rzuca błyskawicę, więc może planowano, że jednostki będą miały swoją księgę zaklęć jak w H4?

Jak dla mnie i tak najważniejszą informacją jest ta związana z lore, czyli że kapłani są ludźmi władającymi energią ;P kolejny puzzel trafił na swoje miejsce.
macifik723
To był czar 4 poziomu, zaklęcie umysłu, bez działania obszarowego:


COMBAT_SPELL|CREATURE_TARGET|MIND_SPELL

Fear ( disabled ) 4 (Level)

16 8 8 8 0 75 75
50 25 0 0 0 0 0
0 0 0 50 50 50 50

Strikes an enemy unit with such fear that it becomes unable to attack and nearly unable to move.

{Basic Fear}
Strikes an enemy unit with such fear that it becomes unable to attack and nearly unable to move.
Spell Point cost is half that of Normal Fear.

{Advanced Fear}
Strikes an enemy unit with such fear that it becomes unable to attack and nearly unable to move.
Penalty to movement is twice that of Basic Fear.

{Expert Fear}
Strikes an enemy unit with such fear that it becomes unable to attack and nearly unable to move.
Penalty to movement is three times that of Basic Fear.

Źródło: https://www.dropbox.com/sh/1aic0f7241f29ur/AAAMIpJYzvbjrUmDw5ZTRGDNa/HoMM%20III/%D0%9D%D0%B5%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9%20%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82?dl=0
Uhm
Fear pojawiło się, gdy twórcy chcieli naprawić, by w piramidzie nie pojawiało się frenzy, a zamiast tego brakujące przywołania żywiołaków. Efektem ich starań był kolejny bug i w 1.2 zaczął się pojawiać fear. Także mój błąd, Fear faktycznie było na 4 poziomie.

W grze ani w sptraits.txt nie ma nigdzie informacji, że zaklęcie fear miało należeć do magii ziemi (żadna z gildii nie jest tam po prostu zaznaczona), taką hipotezę wysunął tylko Alexspl. Bardziej prawdopodobne jest, że należało do magii ognia, ponieważ wszystkie pozostałe gildie mają po 19 zaklęć, a magia ognia 18.

Berserk na poziomie eksperckim też nie ma informacji, że jest obszarowy, w Sptraits.txt opisany jest jako CREATURE_TARGET (tak samo jak czary działające tylko na jedną jednostkę).

W grze nie jest nigdzie precyzyjnie napisane, czy fear blokowało zarówno atak, jak i kontratak, czy tylko sam atak, a dodatkowo nawet po przywróceniu do gry fear nie daje żadnego efektu, więc być może nie był to aż tak niezbalansowany czar, ale jakiś element musiał zawieść.

A z ciekawostek pierwotnie order męstwa miał chronić przed zaklęciem "fear", ale po wyrzuceniu go z gry dalej chroni przed zaklęciami magii umysłu.
Możliwość komentowania została zablokowana w związku z minięciem 30 dni od daty opublikowania nowiny.