Ostatnio na naszym forum

 • Naga bank bug
  Autor: ToWeRH3, napisano 29 maja 2020 Przejdź
 • Problem ze Hot
  Autor: MW189, napisano 24 maja 2020 Przejdź
 • muzyka mi skrzeczy
  Autor: ToWeRH3, napisano 18 maja 2020 Przejdź

Ostatnio dodane mapy

 • The Northern Threat
  Autor: Mucha, dodano 21 maja 2020 Zobacz
 • The Northern Threat (allied)
  Autor: Mucha, dodano 7 maja 2020 Zobacz
 • W Nowych Stronach (Kampania Korona Kłamców)
  Autor: Nepenthes, dodano 10 kwietnia 2020 Zobacz

Heroes 3 wciąż żywe

, autor: MiB

Programiści skupieni wokół projektu VCMI postanowili poczuć się niczym dzieci i 1 czerwca zrobili sobie oraz wszystkim graczom prezent, publikując wersję 0.6. W wyniku trzymiesięcznych prac można już m.in. stawiać struktury w zamku, czy wejść w tryb walki.

Celem VCMI jest napisanie nowej wersji silnika do Heroes 3. W zamierzeniach twórców ich program ma korzystać z oryginalnych plików gry, ale jednocześnie pozwalać na większe modyfikacje niż WoG (m.in. zniknąc ma limit miast, czy jednostek).

Jak zaznaczają sami autorzy gra nadal nie nadaje się do użytku, ale nowa wersja przynosi sporo zmian. Prece skupiły się głównie na poprawie zarządzania miastem i jednostkami oraz walkach.

Szczegółowe informacje o wydaniu oraz instalacji można znaleźć na forum projektu

News za Kwasową Grotą

Ptakuba
Według mnie to bardzo dobrze, że robią VCMI. Ten projekt da ogromne możliwości.
Caar Xoffek
Ciekawe, czy po opublikowaniu działającej na 100% gry, będzie się można spodziewać dodatków typu jakieś programiki do tworzenia i edytowania różnego typu elementów rozgrywki (nowe miasta, bohaterów, potworów, itemów, itp.) ?
Tarnoob Jedwabislav
Caar, \"czy ty wogóle myślisz?\" (jak ty lubisz te słowa...). Przecież już są 2 ResEdity, Deftool, modhomm, itp. Do tego dochodzi znajomość ERM i umiejętność posługiwania się tymi narzędziami i... masz skryptomoda! I to bez srebrnej tacy z magicznym przyciskiem \"ulepsz grę\"!

Najbardziej kusząca wydaje mi się ogólnodostępność kodu źródłowego (no, mam nadzieję, że VCMI będzie OpenSource) - swobodne modyfikowanie będzie możliwe bez używania ekstremalnych metod, jakimi dotąd posługiwał się Slava.
MiB
@TJ: nie, VCMI nie będzie OpenSource, choć z tego co mi wiadomo tworzony jest w oparciu SDL. I tutaj nie chodzi o pazerność twórców. Wyobraź sobie sytuację, z której każdy zna format save`ów i może je sobie modyfikować... trochę nadużyć by było, zwłaszcza przy turniejach off-line.

Ale wydaje mi się, że można liczyć na jakiś mechanizm pluginów, albo choć język skryptowy - coś na kształt ERM.

Pozdrawiam
Konqer
Zastanawiam się czy na świecie jest bardziej zmodyfikowana przez fanów gra niż H3, oraz co zostanie za parę lat z oryginalnej trójeczki. Ale nie narzekam, lepsze to niż śmierć gry z powodu zapomnienia.
Caar Xoffek
Tarnoob, wiem, że są ResEdity, Deftoole, modhommy. Ale zauważ , że część z nich odnosi się do oryginalnej H3, a nie do właśnie powstającej VCMI. I jeżeli powstaje na licencji SDL, to jest to język skryptowy i ja miałem na myśli programy, które oskryptują odpowiednio wybrane obrazki (potworki, miasta, itemy), żeby gra je widziała i nie wywalała żadnych komunikatów o błędach.

MiB
@Caar: wydaje mi się, że napisałem wyraźnie:

\"W zamierzeniach twórców ich program ma **korzystać z oryginalnych plików gry**\"

Żeby była jasność - chodzi o mapy i wszelkie grafiki stworzone na potrzeby oryginalnych Hirków.

A SDL to ani nie licencja ani (w tym wypadku) nie język tworzenia dokumentacji, ale biblioteka programistyczna - Simple DirectMedia Layer. Więcej znajdziesz w Wikipedii.

Pozdrawiam
Ghulk
Możliwość manipulacji w turniejach on-line i tak jest bardzo duża. Zmiany w plikach tekstowych wystarczą. Poznanie formatu save\'ów jest zarezerwowane dla tych, którzy znają C++, a i tak nie niesie dużego zagrożenia.
Enleth
Ludzie, proszę was, PRZESTAŃCIE GADAĆ GŁUPOTY NA TEMATY NA KTÓRYCH SIĘ NIE ZNACIE. Dobrze? Możecie? Ja nie mówię, że to źle, nie wiedzieć czegoś - ale jak się czegoś nie wie, to się nie mówi o tym jakby się wiedziało. Bo to już jest źle. SDL to nie licencja. Obrazków się nie skryptuje. C++ nie ma kompletnie nic wspólnego z reverse-engineeringiem formatów plików.

Bardziej do tematu - nie podejrzewam, żeby komukolwiek udało się rozpracować format save\'ów. To nie jest normalny format, to zrzut pamięci lub serializacja - pogmatwany blok danych wygenerowany przez komputer, całkowicie niezdatny do interpretacji przez człowieka, nawet z pomocą opisu, gdyby taki istniał. Wszystkie inne formaty używane przez HoMM są łatwe do przeanalizowania, ten jeden prawdopodobnie niemożliwy.

W ogóle, uważam argument, że ludzie będą oszukiwać za dość kiepski - szczególnie, że nawet opis formatu map znaleźć w sieci można, jeśli się wystarczająco dobrze poszuka, co prawda po rosyjsku, ale potraktowany automatycznym tłumaczem jest całkowicie zdatny do użytku. A turniej można zabezpieczyć, gdyby to było odpowiednio ważne.
Możliwość komentowania została zablokowana w związku z minięciem 30 dni od daty opublikowania nowiny.